Prudnik24

Światowe sławy w Prudniku. Wielka impreza potwierdzona

Światowe sławy w Prudniku. Wielka impreza potwierdzona
16 marca
22:58 2024

Prudnik będzie w tym roku areną najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego w kraju i jednego z najbardziej prestiżowych w Europie. Mowa o jednym z etapów Tour de Pologne. Jak informowaliśmy kilka dni temu, plany te ujawniono podczas konferencji prasowej, na której w Prudnickim Ośrodku Kultury wystąpił Czesław Lang, organizator imprezy i burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

Sprecyzujmy: w Prudniku będzie miał miejsce IV etap 81 Tour de Pologne. Jak mówił podczas konferencji inny z wielkich sportowców sprzed lat – Henryk Charucki, trasa prowadzić będzie z Kudowy Zdrój do naszego miasta. Na drodze kolarzy znajdą się także Otmuchów i Głuchołazy. Henryk Charucki wyjaśniał, jak to się stało, że wyścig zawitał do Prudnika.

– O etapie Tour de Pologne z metą w Prudniku rozmawiałem z burmistrzem już od dawna, podczas rozgrywanych co rok wyścigów kolarskich o Memoriał Śp. Staszka Szozdy w Prudniku. Pan Grzegorz powiedział nam wtedy, że Memoriał Staszka będzie kontynuowany, ponieważ Staszek Szozda był dumą Prudnika. I dodawał, że jeśli Tour de Pologne odbędzie się w regionie, to chciałby zorganizować metę jednego z etapów, aby uczcić pamięć tego wielkiego sportowca, jakim był Stanisław Szozda. A że pan burmistrz dotrzymuje słowa, to ja podsunąłem tę myśl teraz Czesławowi Langowi, aby rozważyć zakończenie etapu w Prudniku.

Czesław Lang – wieloletni organizator wyścigu – jak się okazuje, na to przystał. I potwierdził te ustalenia w Prudniku. Przekazał, że zjawi się tu światowa czołówka kolarstwa.

– Czwarty etap Tour de Pologne będzie się kończył w Prudniku 15 sierpnia . Wybraliśmy to miejsce, żeby uczcić pamięć Stanisława Szozdy. Ten kolarz dał nam tyle radości i szczęścia. – ocenił Lang. – Ten wyścig jest top topów pod kątem sportowym. Do Prudnika przyjadą ekipy, które będziemy widzieli na Giro d’Italia i Tour de France – dodawał. Będą też przedstawiciele reprezentacji Polski.

Co to oznacza dla prudniczan? Między innymi to, że zobaczą w Prudniku takie gwiazdy jak Rafał Majka czy Michał Kwiatkowski.

– Lata temu, zostając burmistrzem, wiedziałem, że promocja to jeden z ważniejszych elementów pokazywania Prudnika i zachęcania do tego, żeby tu żyć, pracować i rozwijać się. Promocja ta świetnie sprawdzała się poprzez kolarstwo. Cieszę się, że słowa o tym, by zorganizować u nas Tour De Pologne padły na podatny grunt i Czesław Lang podjął taką decyzję, postanowił uhonorować nasze miasto, bo tak to trzeba nazwać – komentował Grzegorz Zawiślak.

W rozmowie z Radiem Opole szefowa Agencji Sportu i Promocji Gminy Prudnik Małgorzata Halek dorzuciła do tych informacji kolejnego newsa: w Prudniku odbędzie się też pierwszy etap Tour de Pologne Junior, co oznacza, że zjadą się do miasta najzdolniejsze dzieci z całej Polski.

Tegoroczny rok to także – oczywiście – Memoriał Stanisława Szozdy! Ten odbędzie się 15 września. Będzie stanowił finał Mistrzostw Polski w Kryteriach Ulicznych. Fot. główne: www.tourdepologne.pl

Maciej Dobrzański

Fot. UM Prudnik

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook