Prudnik24

Regionalna Izba Pamięci. Otwarcie w Łące Prudnickiej

Regionalna Izba Pamięci. Otwarcie w Łące Prudnickiej
18 marca
21:18 2024

Dziedzictwo mieszkańców będzie zachowane. Taką rolę pełnić ma otwarta w minioną sobotę Regionalna Izba Pamięci. Jej siedzibą jest Centrum Integracji Społecznej w Łące Prudnickiej.

W placówce gro przedmiotów stanowią te związane z osobą Jana Trybuły, fotografa. Zobaczyć można tu jego zdjęcia, aparaty, klisze i filmy z lat 1947-1987. Można powiedzieć, że zawarto tam całą historię Moszczanki i Łąki Prudnickiej – uroczystości, wesela, pogrzeby i wydarzenia kulturalne. Ozdobą wystawy jest też haftowany, stuletni obrus, jaki przyniosła mieszkanka – Barbara Mazur.

Siedziba placówki znajduje się w dawny Wiejskim Domu Kultury. Tym, który funkcjonował we wsi, nim gmina oddała do użytku nowoczesny budynek.

– Obiekt, gdzie była jego poprzednia siedziba, wystawiono na sprzedaż. Jako koło gospodyń wywalczyliśmy, żeby ten budynek jednak został, bo to jest nasza historia, naszych mieszkańców, no i tam działamy – relacjonowała dla Radia Opole Irena Madera, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Złoty Potok” w Łące Prudnickiej. To właśnie Koło dzierżawi obecnie obiekt od gminy.

Regionalna Izba powstała przy wsparciu ze strony Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Wszystkie zdjęcia: fb: Stowarzyszenie Ad astra

Maciej Dobrzański

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook