Prudnik24

Wielkie inwestycje w powiatowych szpitalach. Powstaje hospicjum

Wielkie inwestycje w powiatowych szpitalach. Powstaje hospicjum
04 kwietnia
13:49 2024

Szpital Powiatowy im. Św. Elżbiety w Białej (SP ZOZ) wzbogaci się w najbliższych miesiącach o bardzo nowoczesny obiekt.

Dobiegają bowiem powoli końca prace związane z budową nowego, połączonego z dotychczasowym budynkiem szpitalnym trzykondygnacyjnego skrzydła, o 812 m2 powierzchni użytkowej, z 16 salami i 32 miejscami. Znajdą w nim miejsce dotychczasowe oddziały: wewnętrzny i kardiologiczny. Dzięki temu w głównym budynku szpitala wygospodarowane zostanie miejsce na 11 łóżek hospicyjnych, co będzie bardzo potrzebnym, oczekiwanym przez pacjentów i ich rodziny rozwinięciem dotychczasowej oferty powiatowych placówek.

– Co bardzo ważne, budowa skrzydła pozwoli stworzyć dla pacjentów komfortowe warunki pobytu, pokoje będą dwuosobowe, wyposażone w łazienki. Nowe skrzydło jest połączone z dotychczasowym budynkiem na dwóch poziomach. Pacjentów z niepełnosprawnościami ruchu obsługiwać będzie winda. – informuje starosta prudnicki Radosław Roszkowski.

Całość przedsięwzięcia powinna zamknąć się w kwocie 12 mln. zł. Szpital w Białej, korzystając z możliwości pozyskania nowego sprzętu w związku z pandemią covid-19, wzbogacił się o liczny sprzęt specjalistyczny, z którego najcenniejszy jest bardzo nowoczesny tomograf 128-rzędowy o wartości ponad 2 mln. zł. Starostwo pomogło też pozyskać środki na prace konserwatorskie.

Obecni na ostatnim posiedzeniu Rady Społecznej Szpitala jej członkowie, w osobach: Józefa Janeczki, Radosława Roszkowskiego, Janusza Siany, Antoniego Sokołowskiego, Bożeny Wróblewskiej, Magdaleny Sobczak i Jana Malca z dużą satysfakcją przyjęli informację dyrektora placówki, dr Zdzisława Juszczyka, o postępach prac budowlanych oraz głównej księgowej, o bardzo dobrym wyniku finansowym za 2023 rok.

– Świetna praca załogi, znakomite kierownictwo i pomysły rozwojowe pozwalają z optymizmem patrzyć na dalsze losy tej renomowanej, bardzo potrzebnej placówki ochrony zdrowia. – dodaje samorządowiec.

Równie duże inwestycje realizowane są w obiektach Prudnickiego Centrum Medycznego. W większości przy wsparciu środków rządowych Starostwo Powiatowe przeprowadza zadanie kosztownej termomodernizacji Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Głogówku (ok. 5 mln. zł.) oraz wymienia w tym obiekcie windę za kwotę ok.400 tys. zł., którą pozyskano z budżetu Samorządu Województwa Opolskiego. W najbliższym czasie, za około 8 mln. zł. starostwo przeprowadzi termomodernizację obiektów Szpitala Powiatowego w Prudniku.

Także tu, dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym, zmieniło się w ostatnim czasie całkiem sporo, wybudowano np. budynek tlenowni i wymieniono instalację tlenową, powstało nowoczesne laboratorium, zakupiono sprzęt. Z inicjatywy dr. Renaty Franke powstało niezwykle potrzebne, innowacyjne Centrum Leczenia Chorób Układu Oddechowego, które przyciąga pacjentów, także spoza terenu powiatu prudnickiego.

Źródło: Powiat Prudniki

Nowe skrzydło szpitala w Białej. Fot. Powiat Prudnicki

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook