Prudnik24

Marszałek Buła: popieram Zawiślaka. Katarzyna Czochara: dziękuję za głosy i proszę o udział w 2 turze

Marszałek Buła: popieram Zawiślaka. Katarzyna Czochara: dziękuję za głosy i proszę o udział w 2 turze
12 kwietnia
13:30 2024

Trwa kampania wyborcza prze drugą turą wyborów na burmistrza Prudnika. Dziś podczas konferencji prasowej na terenie prudnickiej strefy ekonomicznej kandydaturę urzędującego burmistrza poparł marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Z kolei 9 kwietnia pod siedzibą schroniska młodzieżowego „Dąbrówka” Katarzyna Czochara oceniła mijającą i trwającą jednocześnie kampanię wyborczą.

Marszałek Buła: popieram Zawiślaka

Dziś na terenie strefy ekonomicznej zjawił się marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Nie ukrywał, że chce udzielić poparcia w drugiej turze wyborów Grzegorzowi Zawiślakowi.

– Mój udział w konferencji oznacza poparcie dla pana burmistrza. Ja zawsze patrzę na wiarygodność i rzetelność ludzi, którzy służą swoim mieszkańcom. Obserwując to, co pan burmistrz robił przez ostatnie lata dla Prudnika, jestem tu po to, by mieszkańcy dali sobie nadzieję na dalszą dobrą moją współpracę z panem burmistrzem. – stwierdził marszałek i dodawał: – Są samorządowcy, którzy mają określoną przynależność partyjną, mają taką odwagę i są członkami jakiejś partii. Ale są i tacy, dla których mieszkańcy są pierwszym wyborem.

Konferencja odbyła się przy drodze, którą w strefie gmina utworzyła przy współpracy z urzędem marszałkowskim.

– Spotykamy się tu w specyficznym czasie, ale i nie bez powodu, ponieważ droga na której stoimy została w dużej mierze sfinansowana przez urząd marszałkowski. Cztery lata temu została wybudowana i to spowodowało, że nasza strefa otworzyła się na kolejne działania i możliwości. Za nami jest Pionier, który wybudował tu lakiernię. A dziś gościmy kolejnych potencjalnych inwestorów. – mówił burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

– Tą drogę znam z papierów, które u mnie leżały i papierów, które podpisywałem. To był specyficzny projekt, na który mieliśmy w sumie ponad 50 mln Euro i zainteresowanie było tak duże, że zwiększyliśmy ta pulę do 93 mln euro – ocenił Andrzej Buła. – Zrobiliśmy to właśnie po to, by zachęcić przedsiębiorców, by reinwestowali swoje zyski właśnie na Opolszczyźnie.

Wcześniej marszałek dziękował obecnym na konferencji inwestorom z firmy PSM Metallbau – Marcinowi i Piotrowi Jaszkowicom, że chcą otworzyć zakład w Prudniku. Przypomnijmy, że jest to firma z branży budowlanej, która zajmuje się m.in. wytwarzaniem modułów do domów jednorodzinnych. Obaj panowie potwierdzili, że wystartują w przetargu na nabycie 4 hektarów ziemi położonej na działce graniczącej z terenem zajmowanym przez Furnikę.

– Zajmujemy się na co dzień budownictwem i projektowaniem oraz produkcją elementów stalowych. Działamy w kraju i za granicą. Zamierzamy poszerzyć naszą ofertę, stąd pomysł na budowę tu nowego zakładu. Przychylnym okiem patrzymy na tutejszą lokalizację i bliskość do Republiki Czeskiej. Liczymy też na możliwość sprzedaży naszych produktów na tamtejszy rynek – stwierdził Marcin Jaszkowic. – Chcemy w Prudniku produkować elementy konstrukcyjne oparte o innowacyjną technologię, którą sami opracowaliśmy. Chcemy zatrudniać tu technologów, czy zbrojarzy. – dodawał prezes firmy, Piotr Jaszkowic.

Fot. M. Dobrzański

Katarzyna Czochara: dziękuję za oddane głosy. Mamy doświadczonych radnych

Poseł i jednocześnie kandydatka na burmistrza – Katarzyna Czochara kampanię zorganizowała pod schroniskiem, bo – jak uważa – gmina wobec tego obiektu podęła błędne decyzje.

– Gmina Prudnik zastawiła pod kredyt Szkolne Schronisko Młodzieżowe oraz budynek inkubatora przedsiębiorczości. Gdy będę burmistrzem poczynię wszelkie starania, by inwestycje były realizowane, ale nie w ramach kredytów tylko w ramach dotacji rządowych, czy też unijnych. Będę starać się, aby nie podwyższać lokalnych podatków i żeby tak ważne sprawy były realizowane w taki sposób, żeby nie odbijało się to na portfelach naszych mieszkańców. – stwierdzała, cytowana przez Radio Opole. Pozytywnie oceniła też kampanię.

– W opolskim sejmiku mamy swojego radnego, utrzymaliśmy dotychczasowy stan posiadania. W Radzie Powiatu Prudnickiego PiS straciło jeden mandat. Cieszę się, że mamy tam pięciu radnych. Tylu też reprezentantów mamy w Radzie Miejskiej Prudnika. – oceniła poseł. I dodała: – Jestem przekonana, że w momencie, gdy zostanę wybrana burmistrzem, ta współpraca będzie na odpowiednim poziomie. Wiele osób zadaje pytanie i jest w przekonaniu, że jako poseł będą mogła pełnić jednocześnie dwie te funkcje. Zgodnie z ustawą, w momencie, gdy otrzymam mandat burmistrza, automatycznie Państwowa Komisja Wyborcza wygasza mandat posła. Polskie prawo nie pozwala na łączenie pracy parlamentarnej z samorządową.

Do zarzutów dotyczących zastawienia pod kredyt schroniska młodzieżowego odniósł się – również na antenie opolskiej rozgłośni – burmistrz Grzegorz Zawiślak.

– Gmina nie skorzystała z tej formy zabezpieczenia pożyczki. Uchwała w tym temacie została uchylona. Jeżeli ktoś posuwa się do manipulowania opinią publiczną to źle świadczy o tej osobie. Ta osoba powinna być wiarygodna, gdy kandyduje na burmistrza. Oczekiwałoby się żeby była rzetelnie poinformowana oraz rzetelnie informowała mieszkańców, jakie są fakty, a nie tymi faktami manipulowała. Jest to żenujące. – skomentował włodarz.

Fot. Radio Opole

Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia. W pierwszej Grzegorz Zawiślak uzyskał 32,39% głosów wyborców, a Katarzyna Czochara 26,88%.

Maciej Dobrzański

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook