Prudnik24

Nowe dane opolskiego ZUS o cudzoziemcach w regionie

Nowe dane opolskiego ZUS o cudzoziemcach w regionie
17 kwietnia
16:04 2024

ZUS podaje, że w całym kraju liczba ubezpieczonych cudzoziemców pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To o 10,7 tys. więcej niż na koniec 2023. Na Opolszczyźnie notujemy delikatny spadek.

W ostatnich miesiącach liczba osób ubezpieczonych w ZUS osób, które deklarują inne obywatelstwo niż polskie wzrosła. Nie jest to tempo tak spektakularne jak w minionych kilku latach. W porównaniu do grudnia ubiegłego roku, obecnie jest niecałe 11 tys. ubezpieczonych więcej. Nie w każdym regionie Polski bilans jest na plus. Nieco mniej obcokrajowców jest między innymi na Opolszczyźnie.

– Na koniec marca liczba obcokrajowców w statystykach opolskiego oddziału ZUS to 26 138 osób.
To niewielki spadek w porównaniu do grudnia ubiegłego roku, gdy w regionie było 26 345 osób
z innym obywatelstwem niż polskie. Nie zmienia się jedno – zdecydowaną większość stanowią obywatele Ukrainy. Obecnie to 21 372 osoby w ubezpieczeniach społecznych, które wskazały obywatelstwo tego państwa – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Oprócz obywateli Ukrainy, pracodawcy zgłosili do ubezpieczeń nieco ponad 1000 obywateli
z paszportem białoruskim, 604 osoby deklarujące obywatelstwo gruzińskie, 712 mołdawskie, 652 obywateli Rumunii, ponad setkę pracowników z Indii, prawie 160 Filipińczyków oraz 111 Kazachów. Na przykład Amerykę Południową reprezentuje 3 Argentyńczyków, 18 Brazylijczyków, aż 75 obywateli Kolumbii i 4 osoby z Peru.

Opolski ZUS informuje, że na przełomie marca i kwietnia br. do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni byli przedstawiciele 66 krajów.

Realna liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest zapewne wyższa, jednak nie ma ich w systemie ubezpieczeń społecznych. ZUS ma dane o osobach, które są zatrudnione w takiej formule od jakiej istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Stąd
w statystykach ZUS nie są ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub utrzymują się z pracy „na czarno”.

Sebastian Szczurek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa opolskiego

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook