Prudnik24

Sport i kultura to nie bzdura

Sport i kultura to nie bzdura
19 kwietnia
13:31 2024

Oferta kulturalna i sportowa może wyróżniać daną gminę na tle sąsiadów. Od 2019 roku gmina Prudnik i jej jednostki znacznie ubogaciły swoją ofertę rekreacyjno-kulturalno-sportową.

We wszystkich instytucjach i jednostkach gminy Prudnik doszło do zmian na kierowniczych stanowiskach. Nowopowołaną Agencją Sportu i Promocji od 2019 r. kieruje dyrektor Małgorzata Halek. Po 30 latach na zasłużoną emeryturę odszedł dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury Ryszard Grajek. Konkurs na nowego dyrektora POK-u przeprowadzony został jesienią 2020 r. i wygrała go dr Sylwia Gawłowska, wcześniej związana z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Ostatnia zmiana miała miejsce na przełomie marca i kwietnia 2022 r. dr Wojciech Dominiak po 10 latach kierowania Muzeum Ziemi Prudnickiej postanowił zmienić otoczenie i rozpoczął prace jako dyrektor Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku. Jego miejsce w MZP zajął Marcin Husak, wieloletni pracownik muzeum, doceniany przewodnik i lokalny historyk.

Powstanie ASiP

Pod koniec 2019 r. podjęta została ważna decyzja – powołanie Agencji Sportu i Promocji. Dotychczas za imprezy sportowe i nadzór nad obiektami sportowymi odpowiadał Ośrodek Sportu
i Rekreacji, a działania promocyjne były domeną Agencji Rozwoju i Promocji Gminy Prudnik. – Postanowiliśmy postawić na efekt synergii i połączenie dwóch podmiotów. ASiP dzięki temu zyskał więcej pracowników do realizacji swoich zadań i mogliśmy wprowadzić do kalendarza znacznie więcej nowych propozycji spędzania wolnego czasu – powody połączenia tłumaczy Jarosław Szóstka, zastępca burmistrza Prudnika zajmujący się kulturą i sportem. Pierwszym testem jak będą działały połączone instytucje był 6. Memoriał im. Stanisława Szozdy i warto zaznaczyć, że był to test bardzo udany.

Pandemia nie była nam straszna – cyberdziałania

Duże zahamowanie, jeśli chodzi o imprezy spowodowała pandemia koronawirusa. Wszelkie zakazy sprawiły, że niemożliwe było organizowanie imprez w pomieszczeniach zamkniętych, a i te na świeżym powietrzu podlegały wielu restrykcjom. By nie zostawić mieszkańców miasta bez kultury
i ruchu jednostki gminy przeniosły swoją ofertę do internetu. POK zaproponował koncerty, spotkania i warsztaty online. MZP prężnie, w formie krótkich filmów, prezentowało swoje muzealia, a dzięki ASiP-owi mogliśmy w swoim domu ćwiczyć z różnymi instruktorami sportowymi. Wspólne działania online wszystkich jednostek zostały po raz pierwszy zaprezentowane w ramach akcji CyberFerie. Akcja ta cieszyła się dużą popularnością i już po pandemii w formie otwartej jest kontynuowana i to nie tylko przy okazji ferii zimowych.

Wspólne działanie

To co udało się zapoczątkować podczas pandemii – wspólna oferta jednostek – było i jest kontynuowane. Co roku prudnickie jednostki przedstawiają wspólne programy spędzania wolnego czasu podczas wakacji i ferii zimowych. Punktów programu jest naprawdę wiele, zwykle każdego dnia odbywa się jakieś wydarzenia, a ich przekrój jest naprawdę duży, od różnego rodzaju warsztatów plastycznych, przez koncerty, nocne zwiedzania miasta do prelekcji czy zawodów sportowych.

Nowe pozycje w kalendarzu imprez

W ostatnich latach pojawiło się także wiele nowości w kalendarzu imprez. Muzeum Ziemi Prudnickiej zaproponowało cieszące się dużą popularnością nocne zwiedzania miasta. ASiP postawił na zawody biegowe i w ofercie pojawiły się półmaratony górskie oraz biegi patriotyczne związane z ważnymi datami z historii Polski. Największą nową imprezą organizowaną przez Agencję jest „Piknik na zakończenie wakacji” – duży event dla całych rodzin organizowany w Parku Miejskim. Prudnicki Ośrodek Kultury wprowadził do swojej oferty m.in.: „A KUKU kultura!” – spotkania dla najmłodszych z ciekawymi osobistościami oraz „Pre-teksty”, czyli cykl spotkań z twórcami literatury.

Imprezy w nowym wydaniu

Oprócz nowych pozycji w kalendarzu pewne zmiany dotknęły także największe imprezy ziemi prudnickiej. W nowej dwudniowej odsłonie od 2021 r. organizowany jest Prudnik Jazz Festival. Oprócz koncertów imprezie towarzyszą warsztaty, wystawy zdjęć czy grafik związanych z jazzem
i pokazy plenerowe filmów o tematyce muzycznej.

W ubiegłym roku Dni Prudnika ponownie stały się dwudniową imprezą. W pierwszy dzień na scenie zaprezentowali się artyści związani z Prudnikiem i tak podziwiać mogliśmy m.in.: Paulinę Lulek, Dopaminę czy Bliżej Sadu. Drugi dzień był swoistym połączeniem popu i rapu. Zabawę rozpoczął cover band Roxenne grający utwory Roxette, po nim na scenie pojawił się raper ZBUKU, kolejnymi artystami był duet Pokahontaz ze znanymi z Paktofoniki Fokusem i Rahimem. Gwiazdą wieczoru był zespół Bajm z Beatą Kozidrak na czele. Format dwudniowej imprezy ma zostać utrzymamy i w 2024 r. ponownie czeka nas dwa dni dobrej zabawy na prudnickim rynku.

Sporo zmian zaszło także przy okazji Memoriału im. Stanisława Szozdy. Oprócz emocji czysto sportowych dla mieszkańców Prudnika organizowana jest także strefa relaksu i zabawy. Najmłodsi mogą skorzystać z dmuchawców i miasteczka ruchu drogowego. Dostępni są także animatorzy, którzy umilą czas dzieciom i młodzieży. Ciekawą propozycją jest także fruitbike, czyli „własnonożne” przygotowanie koktajli owocowych. W ostatnim roku pojawił się także Karol Okrasa, który gotował wspólnie z kołami gospodyń wiejskich.

Nowy punkt na kulturalnej mapie miasta

10 września 2022 roku otwarta została galeria „No Ba!”, która powstała w miejscu dawnej galerii „Ars”. Będzie tu stała wystawa dzieł znanej w Polsce i za Oceanem artystki Hanny Bakuły. Poza obrazami zobaczymy tu też rzeźby artystki, która w latach 80-tych podbijała Amerykę, będąc tam nazywaną „Witkacym w spódnicy”. To właśnie wówczas kostiumy, które Bakuła projektowała do spektaklu „Off-Broadway” zostały wyróżnione przez „New York Times”. Choć galeria związana jest głównie z warszawską artystką, to już po jej otwarciu odbywały się tutaj wernisaże prac lokalnych artystów. Galeria jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 16 i w soboty od 12 do 18.

Źródło: Gmina Prudnik

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook