Prudnik24

Po pierwszych sesjach. W powiecie bez zmian

Po pierwszych sesjach. W powiecie bez zmian
07 maja
09:53 2024

Pierwsze – w nowym składzie osobowym – sesje zarówno Rady Miejskiej, jak i Rady Powiatu już za nami. W powiecie rządzić będzie dotychczasowa koalicja.

Podczas pierwszej sesji obu rad dokonuje się m.in. wyborów ich przewodniczących i wiceprzewodniczących. Tak też było wczoraj w urzędzie gminy i starostwie powiatowym.

W trakcie obrad Rady Miejskiej burmistrz Grzegorz Zawiślak złożył ślubowanie następującej treści: „Obejmując urząd burmistrza Prudnika, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy Prudnik” – „Tak mi dopomóż Bóg”. Po nim swoje ślubowanie złożyli nowo wybrani radni, a następnie dokonano wyboru przewodniczącego rady – Zygmunta Trojniaka oraz wiceprzewodniczącego – Stanisława Mięczakowskiego.

Znacznie ciekawiej było podczas sesji w powiecie. Tu bowiem nowa rada, w tajnym głosowaniu musiała wybrać starostę. Sensacji nie było i urząd ten pełnić będzie Radosław Roszkowski, powiatowy lider Platformy Obywatelskiej (11 głosów za, 5 przeciw, 1 wstrzymujący). Dla samorządowca to już piąta kadencja na tym stanowisku.

Nowym przewodniczącym Rady Powiatu Prudnickiego wybrano Joachima Kosza ze Śląskich Samorządowców, który był jedynym kandydatem i zastąpi pełniącego tę rolę przez pięć kadencji Józefa Janeczko.

Układ sił w powiecie za to się nie zmienił – rządzić będzie nim koalicja skupiająca się wokół dwóch najwazniejszych graczy – PO oraz Śląskich Samorządowców, którzy mają także swojego wicestarostę – i tu nie ma zmian, funkcję – decyzją rajców – nadal pełnić będzie Janusz Siano. Dodajmy, że W 17-osobowej radzie koalicja rządząca ma 10 głosów. W opozycji po raz kolejny będzie Prawo i Sprawiedliwość, a Józef Meleszko z tego ugrupowania został wiceprzewodniczącym rady.

Do zarządu powiatu wybrano: Dragomira Rudego (PO), byłego burmistrza Głogówka Andrzeja Kałamarza z komitetu Tak! Dla Ziemi Prudnickiej oraz Reginę Przyklenk z komitetu wyborczego Edwarda Plicko. Fot. główne: Powiat Prudnicki

Maciej Dobrzański

Nowa Rada Miejska w Prudniku. Fot. Gmina Prudnik

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook