Prudnik24

Bo zdrowie jest najważniejsze

Bo zdrowie jest najważniejsze
08 maja
13:36 2024

Kolejny – a była to już piąta edycja – Powiatowy Dzień Zdrowia stał się historią, początki wydarzenia, w formie pikniku, sięgają 2017 roku. Wzorem lat ubiegłych uczestnicy mieli okazję do wielu bezpłatnych badań i konsultacji medycznych, przygotowanych przez partnerów wydarzenia.

Placówki zdrowotne: Prudnickie Centrum Medyczne, Optima Medycyna, Larkmed Clinic przygotowały: konsultacje dietetyczne, przeprowadzenie analizy składu ciała, badania: ciśnienia krwi, saturacji, spirometrii, poziomu glukozy i EKG. Na stoiskach partnerów przedstawione zostały również programy: Opieki Koordynowanej i Profilaktyki 40 PLUS. Na badania profilaktycznie, których nie przeprowadzano w trakcie wydarzenia przygotowane zostały darmowe vouchery, a były to m.in. pełna morfologia (PCM) oraz badanie doppler żył. O profilaktykę z zakresu raka piersi oraz chorób zakaźnych zadbał Sanepid w Prudniku. Centrum Zdrowia Aleksandry Zator przygotowało informacje na temat zdrowego odżywiania oraz pyszne koktajle owocowo-warzywne. Z kolei o dobre samopoczucie najmłodszych zadbali animatorzy z Fundacji Dr Clown oraz wolontariusze z Zespołu Szkół Medycznych i Zespołu Szkół Rolniczych. Konwent Ojców Bonifratrów w Prudniku przygotował swoje stoisko z ręcznie przygotowanymi wyrobami, podobnie było w przypadku Warsztatu Zielarza, w którym można było zaopatrzyć się w lekarstwa naturalnego pochodzenia. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie prowadziło z kolei pogadanki z zakresu opieki w formie pieczy zastępczej. O zaplecze logistyczne oraz miasteczko zamków dmuchanych zadbały firmy Morawiec i Dmuchane Atrakcje. Prezentacje samochodów strażackich i policyjnych to dzieło OSP Łąka Prudnicka i Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, a pyszny bogracz i słodkie wypieki Koła Gospodyń Wiejskich w Skrzypcu.

Najważniejszym jednak elementem „Dnia Zdrowia” był, prowadzony przez pracowników Starostwa Powiatowego, punkt rejestracyjny Fundacji DKMS, zrzeszającej potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz komórek macierzystych. Potrzebuje ich m.in. Janek – młody prudniczanin, który zachorował na aplazję szpiku oraz wielu innych chorych. Dołączenie do bazy zajmuje 5 min., polega na pobraniu wymazu ze ścian jamy ustnej, później zebrane dane trafiają do bazy tzw. „bliźniaków genetycznych”. Ostatnim etapem jest już przeszczep, który jest w wielu przypadkach jedyna szansą na uratowanie życia. W trwającej ponad miesiąc akcji rejestracyjnej z terenu powiatu prudnickiego dołączyło ponad 300 potencjalnych dawców. Kolejni chętni mogą dołączać do bazy DKMS za pośrednictwem strony internetowej www.dksm.pl.

Dobrze, że udaje nam się kontynuować to potrzebne wydarzenie, zainicjowane jeszcze przez prezes Gajewską. Warto promować zdrowy styl życia, potencjał naszych placówek medycznych, w tym Szpitala Powiatowego, który ma np. bardzo nowoczesne, ogólnodostępne całodobowe laboratorium diagnostyczne. Dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom, firmom służbom i instytucjom za współdziałanie i cieszę się, że dokładamy naszą cegiełkę w bardzo potrzebnej akcji pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku -podsumował obecny na wydarzeniu starosta Radosław Roszkowski.

Dobra frekwencja potwierdza potrzebę organizacji tego typu wydarzeń w przyszłości. Fot. Powiat Prudnicki

Źródło: Powiat Prudnicki

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook