Prudnik24

Wystawa malarstwa Anny Waligórskiej

Wystawa malarstwa Anny Waligórskiej
21 maja
09:35 2024

Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na otwarcie wystawy prac malarskich Anny Waligórskiej pt. „Toń”. Wernisaż odbędzie się w piątek 24 maja br., o godz. 18:00 w „Galerii NA PODDASZU” /ul. Kościuszki 1a w Prudniku, II piętro/.

Anna Waligórska jest malarką, projektantką i ilustratorką, oraz nauczycielką akademicką na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prezentowany cykl obrazów „Toń” powstał w 2023 roku.

Autorka o obrazach z cyklu „Toń”:

„Żywioł wody fascynuje mnie, a tajemnicza głębia kusi, aby się w niej zanurzyć. Nurkując

zapadam się w inną rzeczywistość, przestrzeń niepodlegającą prawom grawitacji.

W pracach z cyklu „Toń” na dwóch wymiarach płótna staram się uchwycić wymiar trzeci

głębię, a także zobrazować przenikanie się wody i powietrza. Obraz tego, co odbite, nakłada się na obraz tego, co znajduje się pod spodem. Gubimy pewność co jest nad, a co pod powierzchnią. Schodzimy w dół, jednak odbicia chmur na wodzie dają złudzenie drogi w górę. Zejście w głąb jest równoznaczne z podróżą ku niebu, gdzie ma na nas czekać lekkość. Zanurzając się odrywamy się od ziemi jak do lotu. Jest to podróż w przestrzeń niematerialną, nieograniczoną, powietrzną.”

O twórczości:

„Malarstwo to dla mnie narzędzie zrozumienia świata. Niedoskonałe, lecz mające na względzie całość; odwołujące się do fragmentu, ale zawierające obietnicę spójności. Poszczególne

emanacje dążą ku pełni – może nie metafizycznej, lecz tej, którą wyznaczają granice naszego życia. W swoich pracach staram się uchwycić zagadnienia nieredukowalne do powierzchni płótna – intymność, tajemniczość, wieloznaczność, dychotomiczność natury. Przez całe życie maluję jeden obraz. Jest to oczywiście metafora. Moja twórczość przypomina przezroczysty palimpsest. Kolejne warstwy dopełniają się wzajemnie i dopowiadają nowe znaczenia, nie przysłaniając jednak poprzednich. Wszystkie kolory i kształty układają się w dynamiczne obrazy, będące jednocześnie otwarciem na to, co niewidzialne.”

(źródło: materiały od Autorki)

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 290

Reklamy

Reklamy

Facebook