Prudnik24

Ręka naprawiona. Kolumna jak nowa

Ręka naprawiona. Kolumna jak nowa
28 maja
16:11 2024

To co uszkodziła burza, naprawili specjaliści. Gmina Prudnik informuje o pracach przy kolumnie Maryjnej, jednej z wizytówek prudnickiego Rynku.

W 2022 roku podczas jednej z burz, uszkodzona została ręka Matki Boskiej z Kolumny Maryjnej na prudnickim Rynku. Jak czytamy na fanpage-u gminy Prudnik na facebooku, sytuacja już wróciła do normy, a ręką została zrekonstruowana.

Prudnik pełen jest zabytkowych obiektów i jednym z nich jest właśnie kolumna Maryjna. Wzniesiono ją w XVII wieku (1694 r.) dla upamiętnienia ofiar dżumy, która siała spustoszenie w dawnym Prudniku w 1625 roku. Ufundowana została – jak czytamy na Wikipedii – „(…) mocą zapisu testamentowego przez notariusza miejskiego i radnego Piotra Ortmana, gdzie wykonawcą jego ostatniej woli była żona – Elżbieta z domu Nentwig. Została zaprojektowana przez Johanna Melchiora Österreicha, który wzorował się na kolumnie maryjnej w Monachium. Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, umieszczona na cokole, jest obiektem kultu religijnego i cennym dziełem sztuki. Fot. Gmina Prudnik

(m)

Źródło: Gmina Prudnik, Wikipedia

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook