Prudnik24

Obradowali w Sejmie z Marszałkiem

Obradowali w Sejmie z Marszałkiem
04 czerwca
19:28 2024

Starosta prudnicki, a jednocześnie prezes strony polskiej Euroregionu Pradziad Radosław Roszkowski uczestniczył w minionym tygodniu w posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego ds. Polsko-Czeskiej Współpracy Transgranicznej, które odbyło się w budynkach Sejmu RP.

Przedstawiciele przybyłych euroregionów mieli okazję przedstawić parlamentarzystom realizowane na swoim terenie projekty i przedsięwzięcia. Radosław Roszkowski zwrócił uwagę na liczne problemy utrudniające rozwój polsko-czeskiej współpracy. Mówił o wykluczeniu edukacji z priorytetów wspieranych przez program INTERREG, a przecież Samorząd Powiatu Prudnickiego realizował tu uprzednio dwa kosztowne przedsięwzięcia, związane z tworzeniem pracowni przemysłu 4.0 oraz szkolnym inkubatorem przedsiębiorczości. Błędem jest brak możliwości realizacji ścieżek rowerowych czy dróg na podstawie polskiej specustawy oraz z wykorzystaniem programów funkcjonalno-użytkowych. Starosta wyraził także niepokój ewolucją, zarządzanego przez euroregiony, Funduszu Małych Projektów, gdzie wprowadzono bardzo niskie ryczałty na realizację zadań.

Z innych utrudnień i nierozwiązanych dotychczas na pograniczu spraw Roszkowski wymienił brak możliwości prawnych utworzenia wspólnych, polsko-czeskich szkół, z uwagi na nie stworzenie przepisów o przekazaniu subwencji oświatowej oraz brak możliwości turystycznego wykorzystania linii kolejowej Krnov-Jesenik, z uwagi na niemożność wsiadania podróżnych do czeskich pociągów przejeżdżających tranzytem przez Głuchołazy i Pokrzywną. Niepokoił się też brakiem polsko-czeskiej umowy międzypaństowej, pozwalającej na współpracę ratownictwa medycznego (takie umowy posiada już straż pożarna i policja). Merytoryczne glosy w dyskusji zabrali m.in. opolscy posłowie: wiceprzewodniczący Zaspołu Tomasz Kostuś i Paweł Masełko.

Poza w/w w spotkaniu zespołu udział wzięli: wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska, przewodnicząca Zespołu, poseł Iwona Krawczyk, posłanki Gabriela Lenartowicz i Sylwia Bielawska oraz przedstawiciele euroregionów: Śląsk Cieszyński, Silesia, Glacensis, Pradziad (oprócz Radosława Roszkowskiego był też szef strony czeskiej Milan Rac) oraz Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Novum.

Warto uzupełnić, że na zaproszenie starosty Roszkowskiego kolejne posiedzenie Zespołu odbędzie się w Prudniku.

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 290

Reklamy

Reklamy

Facebook