Wyjątkowe świętowanie. Głogówek ujawnia plany!

To będzie wyjątkowa okazja i wyjątkowa data. W tym roku Głogówek obchodzi 800-lecie istnienia. Szykują się rozbudowane dni miasta oraz inne atrakcje.
To jedno z najstarszych miast w Polsce. Stanowiło m.in. drugą siedzibą książąt opolskich, a zasłynęło obecnością dwóch wybitnych osobistości. W 1655 w mieście schronił się król Polski Jan II Kazimierz Waza, a w 1806 kompozytor Ludwig van Beethoven. Obaj przebywali w tutejszym zamku.
Na świętowanie miasto zaplanowało rozbudowane dni Głogówka. Rąbka tajemnicy uchylił nam burmistrz Piotr Bujak.
– Kulminacja tych obchodów odbędzie się w dniach 13,14 i 15 czerwca na płycie głogóweckiego rynku. Będą koncerty i różne atrakcje. A tym czasie odbędzie się też uroczysta sesja podczas której chcemy uhonorować naszych ważnych gości i osoby zasłużone dla miasta, ale też podkreślić wagę historii dla rozwoju naszego miasteczka – usłyszeliśmy od włodarza.
– Planujemy konkurs wiedzy o historii Głogówka i konferencję naukową – uzupełnia rzecznik gminy, Jarosław Jurkowski. Dodaje, że można już też wziąć udział w specjalnym, sportowym wyzwaniu. – To 800 kilometrów na 800-lecie Głogówka. Przy pomocy własnych mięśni trzeba pokonać właśnie 800 kilometrów.
Pierwsi śmiałkowie już są, ba jeden z nich już dystans ma za sobą. To nauczyciel, z tutejszej Szkoły Podstawowej nr 2, Tomasz Bartoszewski, który sport ma we krwi, bo uczy wychowania fizycznego.
– Co prawda nie pochodzę stąd, ale bardzo zżyłem się z lokalną społecznością. Musiałem jeździć po pracy, jak już było ciemno. Jeździłem po ścieżce rowerowej do Mosznej tam i z powrotem, żeby zrobić ten dystans jak najszybciej – powiedział nam Pan Tomasz. Co więcej – teraz wysportowany nauczyciel zamierza ten sam dystans…przebiec. Czego się nie robi dla Głogówka!
A ciekawskim wyjaśnijmy, że nazwa Głogówka pochodzi od polskiej nazwy rośliny – głóg.
Maciej Dobrzański

