Prudnik24

Ponad pół miliona wdów i wdowców z szansą na większe pieniądze z ZUS-u.

Ponad pół miliona wdów i wdowców z szansą na większe pieniądze z ZUS-u.
11 marca
17:45 2025

Renta wdowia to nowa oferta w katalogu świadczeń. Tysiącom osób otwiera furtkę do otrzymywania z ZUS-u dwóch świadczeń czyli emerytury i części renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Jednak ZUS nie przyzna tego prawa z urzędu. Zainteresowani muszą złożyć wniosek. Od początku stycznia zrobiło to na Opolszczyźnie już ponad 14,5 tys. wdów i wdowców, a w całej Polsce ZUS zarejestrował już ponad pół miliona wniosków o rentę wdowią.

Najwięcej wniosków składanych jest podczas osobistego kontaktu z doradcą ZUS-u

Jeszcze do końca 2024 r. emeryci i renciści mogli pobierać z ZUS-u tylko jedno świadczenie (nawet jeśli mieli prawo do dwóch), wyższe lub wybrane. Od stycznia tego roku, dzięki tzw. rencie wdowiej mogą wnioskować o wypłatę całej renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku i 15 proc. własnego świadczenia lub w odwrotnej konfiguracji.

– Od stycznia wdowy i wdowcy mogą w placówkach ZUS-u składać wniosek o rentę wdowią czyli łączenie wypłaty renty rodzinnej z własną emeryturą bądź rentą. W województwie opolskim zainteresowani tym przywilejem złożyli już 14,5 tysiąca wniosków, z czego 8 tysięcy w styczniu. Najwięcej dokumentów seniorzy przynieśli do opolskiego oddziału ZUS-u, bo ponad 4 tysiące. Prawie 1900 ponad tysiąc wniosków zarejestrował inspektoraty ZUS w Nysie, a ponad 1700 Kędzierzynie-Koźlu – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Wniosek o rentę wdowią można złożyć na formularzu o symbolu ERWD, który jest dostępny we wszystkich salach obsługi klientów ZUS-u albo pobrać ze strony internetowej www.zus.pl

– Prawo do renty rodzinnej, łącznie z własnym świadczeniem, dla wniosków złożonych do 31 lipca będzie przysługiwać od lipca. Jeśli wniosek wpłynie do ZUS-u po 1 sierpnia, to prawo do łączenia dwóch świadczeń będzie możliwe od miesiąca złożenia wniosku. Przykładowo jeśli wdowa złoży wniosek we wrześniu i spełnia warunki do renty wdowiej, to prawo do niej zyska od tego właśnie miesiąca – dodaje Sebastian Szczurek, rzecznik w opolskim oddziale ZUS-u.

Do placówek ZUS-u w całym kraju od początku stycznia wpłynęło ponad 512 tys. wniosków o łączenie dwóch świadczeń czyli to z czym wiąże się z rentą wdowią. Aż 90 proc. z nich wypełniły kobiety. Zdecydowana większość wdów i wdowców składała dokumenty o rentę wdowią bezpośrednio w placówkach ZUS-u. W skali kraju aż 76 proc. wniosków przyjęli pracownicy sal obsługi klientów. Reszta wniosków wpłynęła za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS oraz drogą pocztową. W województwie opolskim aż 87 proc. wniosków klienci złożyli w jednostkach Zakładu, podczas osobistej wizyty.

Kiedy decyzje i wypłata pieniędzy

ZUS będzie wydawał decyzje o przyznaniu prawa do łączenia dwóch świadczeń najwcześniej w lipcu. Od decyzji Zakładu będzie można się odwołać, a pouczenie o takim prawie będzie zawarte w jej treści. Również od lipca ruszą pierwsze wypłaty. Maksymalna ustalona kwota dwóch połączonych świadczeń nie będzie mogła być wyższa niż 5636,73 zł brutto, co stanowi trzykrotność minimalnej gwarantowanej emerytury. Ta stawka będzie obowiązywać do końca lutego 2026 r.

Gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia. Jeśli wysokość dotychczas pobieranego świadczenia przekracza 300 proc. najniższej emerytury, prawo do renty wdowiej nie przysługuje, ze względu na przekroczenie maksymalnej kwoty.

Ważne! Przy obliczaniu kwoty renty wdowiej, którą porównuje się z limitem wynoszącym trzykrotność najniższej emerytury, uwzględnia się także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Przykładowo do limitu zaliczany będzie dodatek pielęgnacyjny oraz ekwiwalent węglowy. Natomiast takie świadczenia jak 500+ dla niesamodzielnych czy świadczenie wspierające nie będą brane pod uwagę.

Podstawowe warunki i kryteria

Jakie są główne warunki do przyznania i wypłaty twojego świadczenia z rentą rodzinną:

  • musisz mieć skończone co najmniej 60 lat (jeśli jesteś kobietą) i 65 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
  • do dnia śmierci twojego małżonka (lub małżonki) pozostawałaś (lub pozostawałeś) z nim (lub
    z nią) we wspólności małżeńskiej,
  • nabyłaś lub nabyłeś prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu,
    w którym ukończyłaś 55 lat, jeśli jesteś kobietą lub ukończyłeś 60 lat, jeśli jesteś mężczyzną,
  • nie jesteś obecnie w związku małżeńskim.


Przed złożeniem wniosku o rentę wdowią warto sprawdzić, czy masz prawo do dwóch świadczeń: własnego (np. emerytury lub renty) oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku.
Jeżeli masz prawo tylko do jednego świadczenia, najpierw powinieneś złożyć wniosek o drugie świadczenie: swoją emeryturę lub rentę albo rentę rodzinną po współmałżonku. Renta wdowia jest połączeniem dwóch świadczeń. Wypełniając wniosek wybierz wariant wypłaty tzn. 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.

Wniosek o rentę wdowią możesz złożyć również wtedy, gdy prawo do drugiego świadczenia jest
w trakcie ustalania. Chodzi przykładowo o sytuację, gdy pobierasz własną emeryturę i masz złożony wniosek do ZUS o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku.

Przygotuj się do wizyty w ZUS

Pracownicy ZUS pomogą wypełnić wniosek o rentę wdowią. W trakcie wizyty w placówce zapytają m.in. o PESEL, datę śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna, a także
o wspólność małżeńską, czyli o to, czy małżonkowie prowadzili wspólne gospodarstwo domowe.

Na wizytę w placówce ZUS powinieneś zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, okazać e-Dowód dostępny w aplikacji mObywatel). Pracownik ZUS potwierdzi tożsamość
i sprawdzi dane adresowe. Podaj też numer rachunku bankowego, na który ma być wypłacane świadczenie. Co ważne, jeżeli do tej pory ZUS wypłacał świadczenie za pośrednictwem poczty, to można pozostać przy tym sposobie lub zmienić sposób wypłaty świadczeń na rachunek bankowy.


Jeżeli masz ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie musisz załączać żadnych dokumentów do wniosku o rentę wdowią.

Masz wątpliwości? Sprawdź na www.zus.pl


Jeśli masz wątpliwości, czy spełniasz łącznie wszystkie warunki niezbędne do otrzymania renty wdowiej możesz skorzystać ze specjalnej ankiety. Jest ona dostępna na stronie internetowej ZUS – kliknij tutaj. Po wypełnieniu ankiety można też skorzystać z kalkulatora do obliczenia szacunkowej wysokości renty wdowiej. Fot. poglądowe

Tekst nadesłany: Sebastian Szczurek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa opolskiego

Masz sprawę, chcesz zgłosić interesujący temat? A może interesuje Cię reklama w Gazecie Prudnik24 lub na portalu prudnik24.pl? Pisz do naszego redaktora naczelnego: m.dobrzanski@prudnik24.pl

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 312

Reklamy

Prudnik24 TV

Reklamy

















Facebook