Zasiłek dla rodziców wcześniaków. Na jakich zasadach?

Już za kilka dni, bo 19 marca wejdą w życie przepisy wprowadzające zasiłek macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji tuż po narodzinach. Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo. Nie będzie można go dzielić na części.
Z zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, będą mogli skorzystać ubezpieczeni – matka albo ojciec wychowujący dziecko. Wymiar zasiłku będzie zależał od kilku czynników tj.: od tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, jego masy urodzeniowej oraz okresu pobytu dziecka w szpitalu.
Świadczenie dotyczy rodziców dzieci, które urodziły się:
- przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g;
- po ukończeniu 28. tygodnia ciąży, ale przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g;
- po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, jeśli dziecko po porodzie spędzi w szpitalu co najmniej dwa dni, z których pierwszy przypada w okresie od 5. do 28. dnia po narodzinach.
Jeśli matka urodzi więcej niż jedno dziecko podczas jednego porodu, to przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego uwzględniane będą waga dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz czas hospitalizacji dziecka (które spędziło najdłużej w szpitalu).
Miesięczny zasiłek dla rodziców wcześniaków będzie równy 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo i nie będzie można go podzielić na części.
Prawo do uzupełniającego urlopu przysługiwać będzie bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. W związku z tym wniosek należy złożyć przed końcem urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Niezbędnym dokumentem do ustalenia prawa do tego zasiłku będzie wydane przez szpital zaświadczenie o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka wraz z danymi dotyczącymi tygodnia ciąży i masy urodzeniowej.
Prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przysługiwać będzie także ubezpieczonemu, który przyjął dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodzin zastępczych zawodowych) lub w przypadku przysposobienia dziecka, pod warunkiem, że pobyt dziecka
w szpitalu miał miejsce po przyjęciu dziecka na wychowanie.
Zaktualizowane wzory wniosku o zasiłek macierzyński (ZUS ZAM) oraz zaświadczenie płatnika składek (Z-3) będą dostępne na stronie internetowej ZUS oraz w PUE/eZUS od 19 marca 2025 r. Zdjęcie poglądowe
Sebastian Szczurek
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa opolskiego

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!
Napisz komentarz